DZIEŃ KROPKI!

15 września w naszej szkole świętowaliśmy DZIEŃ KROPKI!

„Kropka” – to książka Petera H. Reynoldsa, która zapoczątkowała obchody Międzynarodowego Dnia Kropki.

Na całym świecie 15 września obchodzony jest jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.

Książka P. H. Reynoldsa opowiada historię dziewczynki o imieniu Vashti, która twierdzi, że nie potrafi rysować. Przez całą lekcję plastyki nie otwiera pudełka farb. Nauczycielka przygląda się jej idealnie białej kartce i prosi, by dziewczynka postawiła na niej zwykłą kropkę. Zniecierpliwiona Vashti wciska ołówek w sam środek kartki i zaczyna się pakować. Nauczycielka z uwagą przygląda się kropce i prosi dziewczynkę, by podpisała swoją pracę. Gdy następnym razem Vashti wchodzi do klasy, widzi swoją kropkę oprawioną w złotą ramę wiszącą nad biurkiem nauczycielki. I dochodzi do wniosku, że potrafi namalować jeszcze lepsze kropki. W końcu otwiera pudełko farb, a spod pędzelka wypływają kropki we wszystkich rozmiarach i kolorach.

Historia Vashti poruszyła nauczycieli na całym świecie, którzy postanowili czytać tę książkę swoim uczniom i rozmawiać z nimi o drzemiących w nich talentach. Nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury organizują w Dniu Kropki działania, które pomagają dzieciom poznawać swoje mocne strony.  Historia Vashti i jej nauczycielki przypomina, że zawsze warto zatrzymać się na moment, pochylić się nad dzieckiem, które może potrzebować naszego wsparcia, wzmocnienia w pokonywaniu własnych słabości ale też pomocy w odkrywaniu i rozwijaniu własnych umiejętności, ukrytych talentów oraz wrodzonej kreatywności.

Dzień Kropki to okazja, by przypomnieć sobie, że aby wyruszyć w wielką podróż, trzeba zawsze wykonać pierwszy krok. Aby coś stworzyć, powołać do istnienia, zawsze trzeba postawić jakąś pierwszą kropkę, pierwszą kreskę, pierwszy klocek, kamień, coś, co stanie się fundamentem czegoś nowego, twórczego, jakiegoś wielkiego pomysłu, który być może zmieni świat. Jedyne ograniczenie to nasza wyobraźnia i kreatywność naszego umysłu, które- jak wiadomo- są nieograniczone.

Także w naszej szkole w tym roku obchodziliśmy to niezwykłe święto. Klasy  I, II, III, IV i V miały okazję rozwijać swą kreatywność i wyobraźnię na zajęciach plastycznych oraz na dziedzińcu szkoły przy pomocy kolorowej kredy. Oto ich piękne prace.

Witamy na stronie SP Wielki Komorsk © 2021
Skip to content