Wizyta klasy IV w Ogniku

13 grudnia 2022 roku klasa 4 ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Komorsku ,wraz z wychowawczynią, odwiedziła Centrum Ochrony Przeciwpożarowej „Ognik” w Grudziądzu.
Uczniowie poznali różne przyczyny powstawania pożaru w budynku mieszkalnym i w lesie, a także sposoby właściwego reagowania na zauważony pożar. Na „ścieżce edukacyjnej”, w zwizualizowany sposób, zapoznali się z pracą strażaka, zagrożeniami pożarowymi czającymi się w domowym pokoju, kuchni czy łazience np. zasłonięte kratki wentylacyjne sprzyjające zatruciu tlenkiem węgla, pozostawianie zapalonej świecy pod nieobecność mieszkańców, ustawianie grzejnika zbyt blisko kanapy, czy gaszenie palącego się naczynia kuchennego. Uczniowie poznali też zasady bezpiecznej kąpieli w jeziorze i ślizgania się na zamarzniętym lodzie, jak również zachowania bezpieczeństwa podczas rozpalania ogniska na terenach leśnych w wyznaczonych do tego miejscach. Na przestrzeni kilkunastu metrów dzieci na własne oczy mogły porównać piękny las i zniszczenia, które dokonuje w tym środowisku pożar, który często rozpoczyna się od małego pożaru traw lub miejsc biwakowych.
Na koniec dzieci włożyły strażackie kurtki i hełmy, i zamieniając się w małego strażaka, wsiadły do wozu strażackiego i odbyły wirtualną podróż przez miasto do lasu, gdzie ugasiły pożar, również wirtualny. Dzięki uprzejmości strażaków dzieci mogły także obejrzeć wozy bojowe, zobaczyć z jakiego sprzętu korzystają strażacy w akcji gaśniczej, a także podziwiać spektakularny „zjazd po słupie ześlizgu”. Bardzo dziękujemy Pani strażak i Panom strażakom za pouczający pobyt i miłą atmosferę.

Witamy na stronie SP Wielki Komorsk © 2021
Skip to content