Czerwiec to miesiąc, na który czekają uczniowie nie tylko ze względu na to, że zbliżają się wakacje, ale także dlatego, że to czas wycieczek szkolnych.
W tym roku 3 czerwca uczniowie klas IV – VI wraz ze swoimi wychowawczyniami
pojechali do Trójmiasta.
Ciekawostki historyczne na temat Gdańska, Gdyni i Sopotu przedstawiła pani przewodnik, która towarzyszyła nam podczas wycieczki.
Zwiedzanie rozpoczęło się od przejścia od strony rzeki Motławy przez Zieloną Bramę na najpiękniejszą ulicę Gdańska, tj. ulicę Długą. Znajdują się tam przepiękne, zdobione różnymi rzeźbami i ornamentami kamienice, w których mieszkali kiedyś najzamożniesi mieszkańcy miasta. Prawie każda kamienica ma swoją ciekawą historię. Oczywiście trzeba było zatrzymać się przy fontannie Neptuna, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Pięknym zabytkiem jest Bazylika Mariacka zwana „koroną” miasta Gdańska. To największa ceglana gotycka świątynia w Polsce i w Europie. Zachwycaliśmy się jej ogromem i wspanialością. Zobaczyliśmy tam też słynny dwunastometrowy zegar astronomiczny z lat 1464 – 1470 pokazujący godziny, fazy księżyca i znaki zodiaku.
Dużą atrakcją był rejs statkiem, podczas którego można było obejrzeć zabytki znajdujące się przy nabrzeżu, posłuchać ciekawostek o Porcie, Stoczni oraz Westerplatte. Autokar i statek to nie jedyne środki lokomocji, z których skorzystaliśmy podczas wycieczki. Była jeszcze drezyna! Uczniowie mogli sami wprawić ją w ruch i dojechać do celu, którym były Koszary i Cmentarz Obrońców Westerplatte. Tam poznali historię Westerplatczyków.
Później był port w Gdyni, a tam ogromne, piękne statki. Jeden z nich obejrzeliśmy od wewnątrz – to trzymasztowy żaglowiec szkoleniowy Dar Pomorza, obecnie statek – muzeum. Z zewnątrz obejrzeliśmy jego następcę – Dar Młodzieży oraz okręt wojennny Błyskawicę.
Na zakończenie spacer po molo w Sopocie. Trzeba było też przejść się po plaży, zamoczyć stopy w morzu i nazbierać muszelek. Pełni wrażeń, opaleni (było bardzo gorąco), z mnóstwem pamiątek wróciliśmy szczęśliwie do domu.