Wycieczka do Pelplina

Pustynię upiększa to, że gdzieś w sobie kryje studnię

Antoine de Saint-Exupéry

 

W piątkowy poranek 20 października 2017 r. uczniowie klas V-VII wraz z opiekunkami (E. Wrzeszczyńską, K. Wylangowską i B. Piwowarczyk) udali się do serca Diecezji Pelplińskiej – do Pelplina, by poznać jego historię.

Tego dnia zwiedziliśmy Muzeum Diecezji Pelplińskiej, w której znajduje się m.in. Biblia Gutenberga. O niej pisano: (…)  Ma lekko pożółkłe, falujące na brzegach kartki. Jak na coś, co powstało blisko 560 lat temu, prezentuje się wybornie. Czarne kolumny tekstu idą parami, równiusieńko, jakby wydrukowano je współcześnie na przyzwoitej drukarce atramentowej. Każda liczy 8,5 cm szerokości i 28,5 długości (…). Papierowy skarb oglądam zza szyby, zapewne pancernej. Trzeba uważać, by przypadkiem nie uruchomić alarmu. W końcu to nie jest zwykła książka. To symbol. I oczko w głowie tutejszego Muzeum Diecezjalnego. Myślę, że na nas również zrobiła wielkie wrażenie.

Następnie udaliśmy się na spotkanie z wicedyrektorem radia Głos ks. Zbigniewem Gełdonem, który odkrył przed nami magię słowa i miejsc, gdzie jest ono wykorzystywane bez wizji. Trudna, ale owocna praca. Dlatego na pytanie prowadzącej audycje dla dzieci, Pani Ani, kto ją zastąpi, zapadła cisza… 🙂 Było wesoło i ciekawie. 

Kolejnym naszym celem była kolejna perła Pelplina – bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, serce tutejszego klasztoru pocysterskiego. Zanim do niej dotarliśmy ruszyliśmy spacerem przez ogród biskupi, gdzie podziwialiśmy jego piękno i dzieliliśmy się spostrzeżeniami. Niektórzy poczuli się jak u siebie i rozpoczęli zabawę „Takich liści u nas nie ma” 😉  Co to znaczy? Warto popytać uczestników. Zachęcam.  🙂 

Kiedy pani przewodnik zaczęła wprowadzać nas w historię bazyliki słuchaliśmy bardzo uważnie. Przypominało się co nieco z historii (struktura sklepienia). Półmrok jaki panował w katedrze pozwolił nam przenieść się w czasy tamtejszych cystersów.

Ufam, że każdy z uczestników wyjazdu zapamiętał coś, co na dług zapadnie mu w pamięci.

Ewa W.

Witamy na stronie SP Wielki Komorsk © 2021
Skip to content