Tydzień Misyjny

Nigdy nie słyszałam Jego głosu, ale czuję, że jest On we mnie w każdej chwili, że mną kieruje i daje mi natchnienia, co powinnam mówić lub czynić.

(św. Tereska od Dzieciątka Jezus)

23 X 2022 r. rozpoczęliśmy Tydzień Misyjny w Kościele. W związku z tym, że często parafie wiejskie nie mają bezpośredniej  możliwości kontaktu z Kościołem z innych państw, dlatego z wielką radością podjęłam działania, by w parafiach Mątawy oraz Wielki Komorsk, gdzie katechizuję, zorganizować spotkanie z Kościołem w Afryce. Zaprosiłam na to spotkanie gości z Togo, Senegalu, Rwandy, Madagaskaru.

Jak wielką radość sprawiła mi wiadomość o przyjęciu zaproszenia.

Spotkanie odbyło się 29 X w parafii Mątawy i 30 X w parafii Wielki Komorsk.

Moi goście okazali się ludźmi o wielkich sercach. Podczas uroczystych Mszy świętych dali świadectwo Kościoła żywego, radosnego, tętniącego optymizmem i radością. Śpiewy w różnych językach (m.in. francuskim, angielskim) przyciągały nas do wspólnego przeżywania Eucharystii. Przy bębnach, grzechotkach, dzwonkach i innych instrumentach typowych dla krajów Afryki oraz wsłuchani w przepiękne głosy tych młodych ludzi  mogliśmy poczuć obecność Boga. Mogliśmy obserwować ich przeżycia podczas Eucharystii. Ich entuzjazm, uśmiech, taniec sprawił, że wzruszaliśmy się, uśmiechaliśmy, prowadziliśmy dialog… To jest Kościół. Nasze dzieci podbiegały do gości, przytulały się, starały się rozmawiać. I okazało się, że tak można, bo jedynym językiem, który wszyscy znamy lub powinniśmy znać, to język miłości.

W Wielkim Komorsku po Mszy porannej udaliśmy się do szkoły, gdzie rodzice klasy 5 przygotowali poczęstunek i ciepłą atmosferę dla wyjątkowych gości. Goście mogli obejrzeć klasy, pracownie, wystawy etc. Byli poruszeni estetyką oraz wystrojem klas. Podziękowaniom nie było końca. Zwracam się z wielką wdzięcznością do p. dyrektor Emilii Kaliszewskiej za wszelką pomoc i okazane wsparcie. 

Na zakończenie kieruję szczególne podziękowania do o. Erica Kossi Midodzi Hounake (SVD) i celebransa Mszy świętych oraz za współzorganizowanie tegoż spotkania.  Na jego ręce składam słowa wdzięczności dla studentów afrykańskich, którzy poświęcili swój czas, by być w tych dniach z nami.

Misjonarz to często nie jest ten, który dokonuje wielkich dzieł, ale który potrafi być  z tymi, których dał mu Bóg. Ta zwykła, codzienna obecność może zmienić wszystko.

Obyśmy każdego dnia byli ,,wszystkim dla wszystkich, aby zbawić choć jednego”.

Ewa Wrzeszczyńska

Witamy na stronie SP Wielki Komorsk © 2021
Skip to content