Dnia 13 marca 2024 roku w sali wiejskiej w Wielkim Komorsku odbyła się narada dyrektorów rejonu wizytacyjnego Pani Bogny Łoś – starszej wizytator Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
W spotkaniu uczestniczyli również Pan Eugeniusz Kłopotek – Wójt Gminy Warlubie oraz pan Tomasz Wiśniewski – Kierownik SAPO.
Podczas konferencji uczniowie klasy V i VII z naszej szkoły przy pomocy dzieci z kl. I-III dokonali podsumowania międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego „Być kobietą”.
Dlaczego zajęliśmy się takim tematem?
Ponieważ kobiety są często niedoceniane, dyskryminowane, marginalizowane lub zapomniane.
Ponieważ kobiety mają wiele do zaoferowania światu, jeśli tylko da im się szansę i wsparcie.
Ponieważ kobiety są źródłem inspiracji dla innych kobiet i mężczyzn, dla młodych i starych, dla ludzi z różnych kultur i środowisk. Chcemy uświadomić wszystkich, że: kobiety to siła, inspiracja i zmiana!
W ramach projektu przybliżyliśmy wybrane obszary, w których kobiety zaznaczyły swą obecność, podążając własnymi ścieżkami. Zajmowaliśmy się różnymi dziedzinami, w jakich przedstawicielki tzw. „drugiej płci” wyróżniały się swoimi talentami, pasjami i determinacją. Przedstawiliśmy znane i wywodzące się z bliskiego środowiska kobiety:
– w sporcie (P. Martę Wieliczko, P. Małgorzatę Dłużewską- Wieliczko, P. Arletę Meloch),
– w regionie Kociewia (P. Mirosławę Danielewicz),
– kobiety – w polityce, podróżniczki, działaczki społeczne.
Zbadaliśmy też, jak zmieniał się wzorzec kobiety w Disneyowskich bajkach, a także przeprowadziliśmy ankietę wśród losowych respondentek, aby dowiedzieć się, jakie m.in. jest ich zdanie na temat wybranych stereotypów dotyczących ról i kompetencji uważanych za typowo męskie lub żeńskie. Wskazywaliśmy również w języku angielskim, w jakich zawodach (uznawanych za typowe dla mężczyzn) pracują kobiety.
Podczas realizacji projektu m.in. odbyliśmy bardzo ciekawe i inspirujące spotkania z: P. Agnieszką Kłopotek, P. Anną Kosicką, P. Magdaleną Kostrzewską, P. Ewą Wrzeszczyńską, przeprowadziliśmy wywiady i je opracowaliśmy, pojechaliśmy na wycieczkę edukacyją do „Ciafrotowa” w Średniej Hucie, opracowaliśmy pytania i dokonaliśmy analizy ankiety skierowanej do kobiet. Nasza prezentacja przeplatana była piosenkami, wierszem, tańcem i pokazem mody w wykonaniu dziewcząt z klas I-III.
Wszystkim bardzo podobała się nasza efektywna praca, a nam na długo w pamięci pozostanie tak niezwykła lekcja.
Spotkanie przygotowane zostało przy współpracy z Wójtem Gminy Warlubie, Radą Sołecką z Wielkiego Komorska, GOPS-em oraz dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej w Wielkim Komorsku.
Serdecznie dziękujemy.
Link do prezentacji: Prezentacja